Jak na klíšťata na zahradě

Mohou se na vás přisát hned za domem, ani nemusíte do lesa. Jak se zbavit klíšťat na zahradě je aktuální téma. Sezóna nebezpečných parazitů se rozjela a jedna jediná samice naklade do půdy až 3 000 vajíček. Nebezpečí navíc člověku hrozí nejen kvůli nejznámější borelióze nebo encefalitidě.

Klíště ikonka

Dobrý den, jmenuji se Vosé. Pan Vosé.

Jsem specialista na desinsekce (hubení a ochrana proti hmyzu) ve společnosti ADERA.

S problémovým hmyzem si tykám, takže vždy vím jak na něj.

Jsem diskrétní, efektivní, spolehlivý. Prostě skromný profík.

A když nelítám v terénu, píšu pro vás skvělé tématické články.

Ve stínu pod stromem pro vás právě tvořím článek Jak na klíšťata. Tráva mi tady v pražské zeleni poblíž Vltavy dosahuje nad kotníky, a to je ideální živná půda pro nejnebezpečnějšího tvora našich končin. Má rád teplo, vlhko a krev obratlovců. Není to rozzuřený divočák ani hladový vlk.

Klíště na ruce

Najde si vás i bez očí

Ixodes ricinus je jeho latinský název. Klíště obecné. Věděli jste, že nemá oči? Nebo že se tělo samičky dokáže nasátím krve zvětšit až třistakrát? Pokud jste se někdy s někým přeli, zda má klíště 6, nebo 8 nohou, obě varianty jsou správné – záleží na stádiu životního vývoje:

 1. Larvy – žijí těsně nad zemí, jejich hostiteli jsou nejčastěji hlodavci, ptáci či ještěrky
 2. Nymfy – okupují i vyšší patra porostu, mohou sát na větších obratlovcích jako jsou zajíci a velmi často také psi nebo kočky
 3. Dospělé samice – číhají ještě výš a lezou třeba na srny

Pozor: Všechna tato stádia klíštěte mohou napadnout i člověka.
V bezpečí se tady v trávě cítím jen díky své slušivé kombinéze pečlivě zapnuté od kotníků až po kapuci. Komu z vás by se ale chtělo chodit v takovém overalu celé léto? Dnes se proto podíváme také na tipy, jaký postřik na klíšťata na zahradách platí. Proč je to vlastně důležité?
Klíště foto

Tisíce případů boreliózy jen v ČR

V Česku je klíště nejzávažnější přenašeč nebezpečných lidských onemocnění. Celosvětově si drží druhou příčku hned za komárem. Ročně u nás lékaři řeší kolem 4 000 případů Lymeské boreliózy, která je nejčastějším onemocněním a dosud proti ní neexistuje vakcinace.

Velice závažná je také klíšťová encefalitida, kterou přenáší i larvy. Existují sice vakcíny, přesto je v Česku ročně registrováno na 600 případů. Ohrožení nejsou pouze lidé, ale i jejich domácí mazlíčci. Mezi další méně častá onemocnění přenášená klíšťaty patří:

Babezióza

Onemocnění psů a koček. Prvoci se do jejich krve dostanou skrze sliny infikovaného klíštěte a napadají červené krvinky. V ojedinělých případech může onemocnět i člověk.

Tularémie

Infekční onemocnění volně žijících savců známé jako zaječí nemoc, kterým se může nakazit i člověk. Na těle se tvoří hnisající vřed, mezi mnoho příznaků patří i nevolnosti, bolesti hlavy a kloubů.

Q horečka

Nejrozšířenější je mezi ovcemi, kozami a dobytkem. K hostitelům choroboplodné bakterie ale patří i člověk, u kterého horečnaté onemocnění připomíná chřipku. V Česku je naštěstí vzácné.
Stetoskop foto

Nebezpečí s pruhovanýma nohama

Herr Wespe, profesní kolega působící v Berlíně, zaznamenal ve své zemi pozoruhodnou novinku. „Ja ja, fětci u nás ve Fatrlant šíkají, že se v našich seměpisných šíškách nofě množí predátor z rodu hyalomma,“ zabzučel stručně Herr Wespe obstojnou češtinou s jemným německým akcentem.

Zmíněný druh afrického klíštěte, který se vyskytuje v některých částech Evropy, se u nás dosud neobjevil. Už je ale opakovaně potvrzený za západními hranicemi. Klíště přitom přenáší další infekční onemocnění, mezi které patří i dva druhy virových krvácivých horeček. Podle českých zpravodajských webů ho poznáte podle dvojnásobné velikosti a pruhovaných nožiček.

Fotografii tohoto druhu si můžete prohlédnout na stránce zecken.uni-hohenheim.de/zecken_melden.

Varování: V horkém a suchém počasí hrozí jeho přemnožení

Ochrana proti klíšťatům

Se mnou se dozvíte, jak zničit klíšťata na zahradě. Prevence je totiž na prvním místě.

Na rovinu. Boj s klíštětem je obtížný. Jako profesionál vám ale při kombinaci všech důležitých zásahů s účinnými pyretroidy garantuji až 90% pravděpodobnost snížení výskytu tohoto škůdce na vašem pozemku. Nabídka je cílená na vlastníky soukromých zahrad nebo veřejné prostory jako jsou plochy:

 • hotelových resortů
 • rekreačních středisek
 • zámeckých parků
 • koupališť a dětských hřišť
 • odpočinkových ploch
 • školních zařízení
 • ale i hřbitovů

Preventivní boj s klíšťaty

 • udržujeme krátký trávník, který často sekáme
 • odstraňujeme křoviny a nenecháváme pod nimi dlouhou trávu
 • provádíme pravidelnou deratizaci
 • pečujeme o upravený pozemek
 • vyhýbáme se potenciálně nebezpečným místům

Křovinořez v trávě

Co je nutné zajistit před desinsekcí

Než aplikujeme postřik proti klíšťatům, je nutné připravit plochu na samotný zásah.

 1. Pozemek musí být před plošnou, nebo bariérovou aplikací profesionálního insekticidu pokosený
 2. Postřiky, které obsahují pyretroidy jako Cypermethrin či Tetramethrin, se nesmí aplikovat za deště a větru
 3. Klientům také doporučuji zavřít všechna okna v blízkých nemovitostech

Upozornění: Pokud mě uvidíte mezi 11. a 15. hodinou pobíhat po zahradě s bílou vlajkou, nevzdávám se klíšťatům! To pan Vosé nikdy neudělá. Znamená to pouze, že provádím v nejlepší možný čas odborný monitoring a zjišťuji, zda jsou klíšťata na zahradě a jaká je jejich četnost.

Zahrada fotka

Prozradím vám naše interní pravidla!

Po každé návštěvě pozemku s klíšťaty se důkladně kontrolujeme. To je 95 % úspěchu, že nebudeme nakaženi. Klíště totiž po přisátí nepřenáší infekce ihned. U encefalitidy dojde k přenosu až po 36 hodinách, u boreliózy zhruba po 12 hodinách.

Při zásahu nosíme dlouhé kalhoty i v létě. Navíc je zastrčíme do vysoké obuvi nebo do ponožek. Klíště totiž vždy instinktivně leze směrem nahoru, kde hledá nejlepší místo na zakousnutí. Máme vyzkoušené, že po textilu leze hůř než po pokožce.

Zároveň jsme všichni očkovaní proti klíšťové encefalitidě. Po prvních třech dávkách stačí jeho obnova každé 3 roky. Cena jedné dávky je zhruba 1 000 korun.
Injekční stříkačka a jehla

Příště zase na zahradě v trávě

Zavolejte mi, kde vás trápí klíšťata, a nabídnu vám řešení. Rychle, bezpečně, účinně.

Téma pro příští článek mám už vybrané. Snad ještě rychleji než klíšťata z jara se množí vaše dotazy ohledně mravenců u vašich domů. Na viděnou. A zatím si hlídejte svou krev.

Srdečně,
váš pan Vosé

Přidat komentář:

Váš e-mail nebude zveřejněný. Všechna políčka jsou povinná.*
*
*

O mně

pan VoséPan Vosé má na svědomí veškeré dezinsekce ve firmě ADERA. Šváby, štěnice, mravence a jiné škůdce hubí jako na běžícím pásu. Volný čas věnuje psaní odborných článků nebo péči o klienty z Prahy i středních Čech. Používá telefon 608 823 309 a e-mail adera@adera.cz.

Jsme profesionálové

Mé oblíbené weby