O hubení vos a sršňů

Teplé počasí přeje vosám i sršňům. Pokud si začnou stavět hnízdo poblíž vašeho domu, máte dvě možnosti. Riskovat bolestivá žihadla nebo zlikvidovat jejich příbytek. Vosy a sršni jsou však při obraně hnízda agresivní, a tak se vyplatí zavolat odborníkům.

Speciální postřiky fungují spolehlivě

K hubení vos nebo sršňů používám speciální postřik a oblek, který chrání před žihadly. Bez této ochrany mohou být následky nepříjemné (nejen pro alergiky). Proto svým klientům nedoporučuji provádět likvidaci vosích a sršních hnízd svépomocí. Sršni jsou navíc chránění, a tak je hubím pouze pokud jsou blízko lidských obydlí a mohou ohrozit zdraví nebo život člověka.

 • Pokud nevíte, kde mají vosy (sršni) hnízdo, bude jeho likvidace velmi obtížná. Někdy však stačí zjistit, kudy hmyz létá nebo vlézá dovnitř.
 • Hasiči odstraňují vosí a sršní hnízda pouze z veřejných prostranství a v případech, kdy ohrožují zdraví nebo životy lidí.
 • Pokud se hnízdo nachází více než 5 m nad zemí, přichází na řadu horolezecká výbava.

Víte, že:

 • likvidaci vosích a sršních hnízd lze objednat také pomocí SMS? Stačí poslat zprávu ve tvaru VOSY, vaše celá adresa, váš telefon na číslo 608 823 309. Pokud je hnízdo na špatně přístupném místě, připojte na konec zprávy heslo HOROLEZEC.

Hubení sršňů a vos krok za krokem

 1. Domluvíme se na vhodném termínu pro hubení vos a sršňů
 2. Prohlédnu objekt i hnízdo a zvolím nejvýhodnější postup
 3. Aplikuji účinný postřik a zkontroluji úspěšnost zásahu

Celá akce trvá přibližně hodinu. Na hubení vos či sršňů se podle umístění hnízda používá také popraš nebo průmyslový vysavač. Za odstranění jednoho hnízda zaplatíte přibližně 1 500 Kč.

Preventivní opatření v kostce

 • Namontujte do oken jemné síťky proti hmyzu
 • Zabezpečte přístup k potravinám i odpadkům
 • Vyzkoušejte běžně prodávané přípravky proti vosám a sršňům

Zajímavosti o hubení vos a sršňů

 • Vosy a sršni se nikdy nevrací do starých hnízd – každý rok si postaví nové
 • Největší vosí hnízdo na světě měřilo 3,6 m na výšku a 1,8 m na šířku
 • V jednom hnízdě bývá 2 000 – 5 000 jedinců

Vaše dotazy ohledně hubení sršňů či vos rád zodpovím na e-mailu adera@adera.cz. A příště se podíváme třeba na hubení švábů nebo rusů domácích.

Přidat komentář:

Váš e-mail nebude zveřejněný. Všechna políčka jsou povinná.*
*
*

O mně

pan VoséPan Vosé má na svědomí veškeré dezinsekce ve firmě ADERA. Šváby, štěnice, mravence a jiné škůdce hubí jako na běžícím pásu. Volný čas věnuje psaní odborných článků nebo péči o klienty z Prahy i středních Čech. Používá telefon 608 823 309 a e-mail adera@adera.cz.

Jsme profesionálové

Mé oblíbené weby