30 zajímavostí ze života mravenců – I. část

Mravenci jsou pro řadu lidí škůdcem, který pustoší jejich zahrádky a chodí ujídat z domácích zásob. Svět mravenců je však mnohem zajímavější, než si myslíte. Podívejte se sami – vybral jsem pro vás 30 zajímavostí ze života tohoto hmyzu. Dnes vám přináším prvních 15 z nich.

Mravenčí cestička

 1. Mravenci uzvednou až dvacetinásobek své váhy. Pokud by lidé měli stejnou sílu úměrně své velikosti, zvedali bychom při průměrné váze dospělého muže menší osobní auta.
 2. 40 000 mravenců v jedné kolonii má dohromady přibližně stejný počet mozkových buněk jako člověk.
 3. Existuje více než 10 000 známých druhů mravenců. Průměrná délka jejich života je 45–60 dnů.
 4. Každá kolonie mravenců má svůj specifický zápach. Díky tomu poznají narušitele velmi rychle.
 5. Některé druhy mravenců mají žihadla, která využívají pro obranu mraveniště.
 6. Mravenci druhu Atta (The Leaf Cutter Ants) pěstují v mraveništích speciální houby na rozžvýkaných kouscích listů.
 7. Buldočí mravenci (Bulldock Ants) mají extrémně silná kusadla, která prokousnou i lidskou kůži.
 8. Hnízda mravenců obsahují kousíčky ztvrdlé pryskyřice, která díky antibakteriálním účinkům chrání mraveniště před nebezpečnými houbami a jinými patogeny.
 9. Nasycené dělnice, které se vrátí z lovu, vyvrhnou část potravy dělnicím pracujícím v hnízdě.
 10. Mravenci umí přes noc v mraveništi udržet cca 20 °C i když venkovní teploty klesnou na nulu.
 11. Výsledkem bojů o potravu a teritorium bývá zpravidla vytlačení poražené kolonie z daného území. K jejímu vyhlazení dochází pouze výjimečně.
 12. V noci přenáší mravenci vejce a larvy hlouběji do mraveniště, aby je uchránili před zimou. Během dne je zase přesouvají k vrchní části hnízda, aby se vejce a larvy zahřály.
 13. Dospělí mravenci neumí žvýkat a polykat tuhou potravu. Proto se živí šťávou, kterou kusadly vymačkávají z potravy. Nevyužitý zbytek zahodí.
 14. Během topné sezóny se v domech a bytech rozšiřuje mravenec farao, který je asi 2 mm velký. Na rozdíl od ostatních druhů mravenců se v jedné kolonii faraonů vyskytuje větší počet královen (až 200).
 15. Regulaci teploty v mraveništi zajišťují větrací šachty, které dělnice otevírají v létě a zavírají v zimě.

Mravenci na dřevěné ploše

Hubení mravenců v kostce

Jak se zbavit tohoto šestinohého hmyzu vám napoví článek O hubení mravenců. Pokud se rozhodnete vzít situaci do vlastních rukou, přečtěte si také Jaký přípravek proti mravencům si vybrat. A příště se podíváme třeba na zajímavosti ze života štěnic nebo švábů.

Přidat komentář:

Váš e-mail nebude zveřejněný. Všechna políčka jsou povinná.*
*
*

O mně

pan VoséPan Vosé má na svědomí veškeré dezinsekce ve firmě ADERA. Šváby, štěnice, mravence a jiné škůdce hubí jako na běžícím pásu. Volný čas věnuje psaní odborných článků nebo péči o klienty z Prahy i středních Čech. Používá telefon 608 823 309 a e-mail adera@adera.cz.

Jsme profesionálové

Mé oblíbené weby