Jak najít vosí nebo sršní hnízdo?

Přítomnost vos a sršňů k letním měsícům zkrátka patří. Pokud ale u vás doma nebo na zahradě létají po desítkách, možná si nedaleko postavili hnízdo. Ještě než začnete hledat způsob, jak takové hnízdo odstranit, musíte ho nejprve najít. Přečtěte si několik tipů z mé vlastní praxe a dozvíte se, jak snadno vystopovat hnízdo vos i sršňů.

Fotografie vosy

Zahrajte si na detektiva aneb jak najít hnízdo

Nejprve zkuste sledovat vosy (sršně) v místech, kde se vyskytují nejčastěji. Za nějakou dobu možná zjistíte, odkud přilétají a kam odlétají. Pokud budou mít stále stejnou trasu, snažte se najít začátek a cíl jejich cesty, kde obvykle mají hnízdo. Nemusí se jednat o klasické visící hnízdo, ale často jde pouze o otvor k vletu a výletu vos. Někdy je vidět na první pohled, a vaše pátrání tak bude rychle u konce. V opačném případě důkladně prozkoumejte místo, kde se bzučící hmyz schovává a zase objevuje.

  • Pokud se vosy/sršni často schovávají a vylézají v okolí komína nebo pod hřebenem střechy, pravděpodobně budou mít hnízdo na půdě (přichycené na trámu nebo štítu střechy) či pod střešní krytinou v dutině
  • Pokud přilétají a zase odlétají z kůlny nebo domku na nářadí, mohou mít hnízdo pod jejich střechou, na stěně ale i v podlaze
  • Pokud je často potkáváte poblíž stromů, mohou mít hnízdo v jejich koruně nebo třeba pod zemí

Podobným způsobem samozřejmě můžete vystopovat hnízdo i na dalších místech. Druhou možností je prohlédnout vnější část domu a celou zahradu. Pokud uvidíte větší množství vos (sršňů) na jednom místě, kde nemají žádnou potravu, pravděpodobně nedaleko najdete také jejich hnízdo.

Vosí hnízdo

V jakých místech bývá hnízdo nejčastěji?

Pokud se vám nepodaří hnízdo odhalit podle přítomnosti vos nebo sršňů, zkontrolujte na vašem domě a pozemku všechna typická místa, kde se může vyskytovat. Při své práci najdu hnízda většinou na půdách nebo v dutinách štítu budov, kde jsou pro ně ideální podmínky (dostatek tepla, sucha a klidu). Velmi často se vosy a sršni uhnízdí také poblíž okapů, pod římsami střech, ve stromech či v zemi.

Někdy ale objevím hnízda i na méně tradičních místech – ve skleníku, na balkoně, v ptačí budce, mezi střešní krytinou a tepelnou izolací, pod dřevěnou podlahou, uvnitř komínu, v krytech žaluzií, ve slunečnících, dětských zahradních domcích ale i na pískovištích. Všechny podobné úkryty proto pečlivě zkontrolujte, vosy jsou schopné využít téměř jakoukoliv dutinu.

  • Během jarních měsíců může být velikost hnízda pouze několik málo cm. Některá jsou navíc díky svému umístění velmi nenápadná (zejména pokud se jedná pouze o otvor či dutinu).
  • Světlo není pro hnízdění tohoto hmyzu důležité, a tak se občas usadí i pod zemí nebo v dutých stěnách.

Hnízdo vos

Co když hnízdo nenajdete?

Pokud se vám přes veškerou snahu nepodaří hnízdo najít, pravděpodobně u vás žádné není. Pro jistotu můžete ještě požádat sousedy, aby podle tohoto článku zkontrolovali také svůj dům a zahradu. Nezapomínejte ale, že vosy (sršni) mohou za potravou létat i několik km.

Opatrnost na prvním místě

Při hledání bzučícího hnízda buďte raději opatrní. Pokud se budou vosy nebo sršni cítit ohrožení, zaútočí na vás. Pro alergiky může být navíc nebezpečné i jediné žihadlo. Zejména si dávejte pozor, abyste do hnízda nešlápli nebo jej jiným způsobem neporušili.

TIP: Pokud zjistíte, že se hnízdo nachází na veřejném prostranství (například na pozemku školy či u zastávky MHD), zkuste se domluvit na jeho likvidaci s obecním úřadem nebo hasiči. Na vašem vlastním pozemku vám ale hasiči hnízdo neodstraní (více informací zde).

Fotografie hnízda vos

Mohlo by vás zajímat

  • Na jaře mají hnízda v průměru několik málo cm, na podzim mohou mít více než půl metru
  • Vosy i sršni používají hnízdo pouze jeden rok a nikdy se do toho starého nevrací
  • Zimu přežívají pouze královny, které příští rok založí nové hnízdo

Jak pokračovat dál

Pokud hnízdo úspěšně najdete, přečtěte si můj článek o hubení vos a sršňů a naplánujte si další postup.

Na hmyz, který se v menším počtu dostane do vaší domácnosti, můžete použít některý z běžně prodávaných přípravků. Likvidaci celého hnízda ale raději neriskujte. Bez včelařské kukly, kombinézy a vhodného přípravku je to poměrně nebezpečné.

Pokud chcete mít jistotu bezpečné likvidace, zavolejte mi nebo pošlete krátkou zprávu. Odstranění vosích i sršních hnízd provádíme se zárukou a většinou do druhého dne.

Přidat komentář:

Váš e-mail nebude zveřejněný. Všechna políčka jsou povinná.*
*
*

O mně

pan VoséPan Vosé má na svědomí veškeré dezinsekce ve firmě ADERA. Šváby, štěnice, mravence a jiné škůdce hubí jako na běžícím pásu. Volný čas věnuje psaní odborných článků nebo péči o klienty z Prahy i středních Čech. Používá telefon 608 823 309 a e-mail adera@adera.cz.

Jsme profesionálové

Mé oblíbené weby