Jak se zbavit octomilek (octových mušek)

Někdy stačí nechat na stole kousek ovoce nebo nevynést odpadkový koš a za pár okamžiků máte doma hejno octomilek. Octové mušky útočí od jara do podzimu a samy rozhodně neodejdou. Jak se zbavit tohoto dotěrného hmyzu vám poradí můj dnešní článek.

Jak na octomilky? Prevence je nejdůležitější

Octomilky jsou malý dvoukřídlý hmyz, který má rád přezrálé/hnijící ovoce a jiné potraviny. Pokud se chcete těchto nevítaných vetřelců zbavit, je na čase odstranit z jejich dosahu veškeré jídlo. Pro octomilky je totiž velkým lákadlem vše, co kvasí.

 • V žádném případě nenechávejte v místnostech volně přístupné ovoce ani jiné jídlo
 • Veškeré potraviny zabalte a skladujte tak, aby se k nim octové mušky nedostaly
 • Kuchyni pečlivě ukliďte – zejména místa, kde skladujete ovoce a sladké šťávy
 • Vyneste odpad, otřete veškeré plochy a umyjte odpadkový koš včetně víka
 • Nezapomeňte vyčistit výlevky, ve kterých se octomilky mohou schovávat

I po velkém úklidu se však doporučuje dodržovat několik pravidel. Nikde nesmíte nechat kousek odkrojeného jablka, slupku z banánu, ovocný koláč, sklenici s vínem ani jinou potravu, která by mohla octomilky nalákat. Zároveň je nutné pravidelně vynášet odpadkový koš a dbát na jeho čistotu.

Jak na octomilky jsme radili také divákům tn.cz v reportáži Jak se doma zbavit otravných octomilek? RADY ODBORNÍKA.

Co láká octomilky?

 • Přezrálé ovoce a sladké šťávy
 • Nedopité sklenice vína i piva
 • Špatně skladované potraviny
 • Nezavřená láhev od sirupu
 • Použité čajové sáčky
 • Plný odpadkový koš
 • Nedojedené zbytky
 • Nepřikryté koláče
 • A mnoho dalšího

Víte, že:

 • octomilky mohou do ovoce naklást až 400 vajíček, které se vylíhnou za několik málo dnů?

5 osvědčených způsobů, jak se zbavit octomilek

 1. Do zavařovací sklenice dejte kousek citronu, jablka nebo jiného ovoce, zalijte trochou vody a nádobu uzavřete víčkem s několika drobnými otvory. Jakmile se octové mušky dostanou dovnitř, stačí sklenicí zatřepat a zbavit se jejího obsahu (vody s utopeným hmyzem).
 2. Vezměte obyčejnou skleničku nebo plastovou láhev, dejte do ní trochu vína (ovocné šťávy), umístěte na vhodné místo a počkejte, až se octomilky pochytají. Podobně funguje také miska s octem.
 3. Nastražte na talíř kousek jablka nebo zralého banánu. Jakmile začnou octové mušky hodovat, jednoduše je vysajte.
 4. Octomilek se můžete zbavit i běžným postřikem proti hmyzu. S používáním chemie poblíž potravin však buďte velmi opatrní. Můžete zkusit také lepicí pásky a mucholapku.
 5. Pokud octové mušky létají kolem pokojových květin, je důležité nepřehánět zálivku a nechat hlínu proschnout.

Téměř neúčinné jsou naopak různé chemické návnady nebo vůně hřebíčku.

Víte, že:

 • octomilky mají vynikající čich, i když měří pouze několik málo milimetrů?

Jak zlikvidovat octomilky – pro firmy

K hubení octomilek v restauracích, hotelech a potravinářských provozech se používají profesionální lapače s atraktantem (návnadou), které jsou pro tyto účely vyrobeny a schváleny.

Při výrazném rozšíření octových mušek doporučuji kontaktovat odborníky na dezinsekce. Speciální ochrannou dezinsekci má totiž povinnost nechat provést ve svých provozovnách každá podnikající fyzická osoba a všechny právnické osoby, pokud dojde ke zvýšenému výskytu škůdců.

Už víte, jak na octomilky?

Pokud jsou u vás octomilky (octové mušky) jako doma, schovejte veškeré jídlo, proveďte pečlivý úklid a připravte jim vhodnou návnadu. Dotazy na téma „jak se zbavit octomilek“ mi klidně posílejte na adera@adera.cz nebo je přidejte na naši Facebook stránku. Možná právě z vašich otázek sepíšu příští článek.

Přidat komentář:

Váš e-mail nebude zveřejněný. Všechna políčka jsou povinná.*
*
*

O mně

pan VoséPan Vosé má na svědomí veškeré dezinsekce ve firmě ADERA. Šváby, štěnice, mravence a jiné škůdce hubí jako na běžícím pásu. Volný čas věnuje psaní odborných článků nebo péči o klienty z Prahy i středních Čech. Používá telefon 608 823 309 a e-mail adera@adera.cz.

Jsme profesionálové

Mé oblíbené weby