Co s mravenci na zahradě

Hnízda mají všude – pod kameny, dlažbou, kůrou stromů či ve skalkách. Mravenci na zahradě však znamenají problém. Jako zdroj potravy si aktivně chovají mšice, které vám parazitují na rostlinách. Přečtěte si fakta o mravencích a co zvyšuje účinnost jejich likvidace.

Dobrý den, jsem zpět. Váš pan Vosé.

Jsem specialista na desinsekce (hubení a ochrana proti hmyzu) ve společnosti ADERA.

Znáte mě díky zásahům i článku Jak na klíšťata na zahradě.

S problémovým hmyzem si tykám, takže vždy vím, jak na něj.

Když nelítám v terénu, píšu pro vás skvělé tématické články.

A protože na jaře i v létě mravenci kladou vajíčka, podíváme se na tyto zahradní škůdce podrobněji.

Sociální hmyz s asociálním chováním

Mravenci mají rádi sladké produkty obsahující cukr a medovici. A právě medovici obsahuje výměšek ze mšic. Mravenci si tento drobný hmyz chovají na zahradách podobně jako si lidé chovají krávy na mléko. Dokonce jim ukusují křídla, aby nemohly ulétnout.

Fakta o mšicích

  • Tento polokřídlý hmyz je považovaný za zahradního škůdce – jeho sání totiž způsobuje zakrslý růst, svinování listů i změny v jejich zbarvení
  • Přenáší virózy a sladký povlak na listech z vyloučené medovice může způsobovat houbové choroby
  • Ze 3 000 známých druhů jich ve střední Evropě žije kolem 850

Zajímavost

Zatímco mravenci v našich krajích si chovají mšice, některé druhy mravenců v tropech si nosí do podzemních hnízd nastříhané zelené listy. Neslouží jim však jako potrava. V podzemí si totiž pěstují houby, které vypadají jako podivná šedá hmota, a přinesené listy pomáhají jejich růstu.

Fakta o mravencích

Jsou to všežravci jednoho z nejkomplikovanějších přírodních společenství s kastovním systémem. Vyskytují se prakticky na každé zahradě, kde žijí ve velkých koloniích. Jejich hnízda jsou propletená podzemními chodbami.

  • Klasický, černý, malý mravenec dlouhý až půl centimetru se latinsky jmenuje Lasius Niger, tedy mravenec obecný.
  • Vajíčka klade na jaře a v létě, cyklus přeměny larvy a kukly do dospělosti trvá dva měsíce v závislosti na teplotě.
  • V kolonii je vždy pouze jedna plodná samice. Je dlouhá až 10 milimetrů a dožívá se mezi 15 a 20 lety. Starají se o ni sterilní dělnice – samice žijící 2 až 3 roky.
  • V hnízdě najdete i vojáky. Jsou to samci, kteří hynou brzy po svatebním letu a vyhnou se tak tématu jak vyhubit mravence na zahradě.

Tohle není veselý Ferda Mravenec

Směju se.

Zaparkoval jsem před chvílí svoje žihadlo u kavárny v pražském Braníku. Píšu tento text a kolem šálku kávy leze po stole malý černý mravenec. Vida, jsou všude. A kde je jeden, najdete jich celé hnízdo, které na povrchu není vidět.

Jak uvidíte jednoho, věřte, že nejde o dobrodružného jedince, který se vydal na osamocenou pouť. To spíš mapuje terén. Mravenci jsou fascinující a efektivní. V tom spočívá nebezpečí pro váš majetek a nemusí to být pouze dům.

Jak zlikvidovat mravence na zahradě

Vlítnu na ně s pistolí!

Jistě, s profesionální aplikační pistolí naplněnou gelem (nástrahou) vhodným pro praskliny, spáry nebo do prostorů dveří a oken. Pokud totiž máte mravence na zahradě, očekávejte brzy jejich návštěvu bez zaklepání. Další možností jsou poprašky v okolí cestiček nebo vstupu do domu.

Zajistím efektivní úder se zárukou.

Zaměřuji se i na bezpečí vašich skladů a provozoven. Po plošném bariérovém zásahu v halách mám dokonce oprávnění vylepit varování s dočasným zákazem vstupu. To, co na mravence chystám, totiž není žádný med.

Postup před zásahem je jasný

  1. Identifikace škůdce
  2. Určení stupně napadení
  3. Analýza hlavních příčin

Při akci samozřejmě vždy dodržuji bezpečnostní pravidla. Je to jemná, mravenčí práce. Dezinsekce totiž nesmí ohrozit člověka, ani domácí a hospodářská zvířata včetně volně žijících necílových druhů.

Tip: Před zásahem se domluvíme, co je třeba nachystat, než začnu s hubením mravenců na zahradě. Mezi doporučené kroky patří důkladný úklid, odstranění zbytků potravin a uskladnění surovin v uzavřených nádobách (ideálně v chladu).

Doporučení

Účinnost dezinsekčního zásahu proti škůdcům zvyšuje domluva se sousedy. Likvidace mravenců na zahradě se díky pozvaným odborníkům může uskutečnit hromadně i na sousedících pozemcích. Snížíte tak riziko, že se k vám po nějaké době relativního klidu zase stáhnou mravenci z okolí.

Výzva: Zavolejte mi, kde vás trápí mravenci na zahradě, a nabídnu vám řešení. Rychlé, bezpečné, účinné.

Škůdci snad nikdy nespí. Zvedám se proto od dopité kávy, abych zase popoletěl a prohnal jim krovky. Stejně už mě v pracovní kombinéze chytá nějaké … mravenčení.

Srdečně,
váš pan Vosé

P.S.: Napište mi, co s mravenci na zahradě děláte vy a co na ně platí.

Přidat komentář:

Váš e-mail nebude zveřejněný. Všechna políčka jsou povinná.*
*
*

O mně

pan VoséPan Vosé má na svědomí veškeré dezinsekce ve firmě ADERA. Šváby, štěnice, mravence a jiné škůdce hubí jako na běžícím pásu. Volný čas věnuje psaní odborných článků nebo péči o klienty z Prahy i středních Čech. Používá telefon 608 823 309 a e-mail adera@adera.cz.

Jsme profesionálové

Mé oblíbené weby